אשראי דוקומנטרי

כשאנו מדברים על אשראי דוקומנטארי, הכוונה מאחורי המושג הזה, היא בעצם להתחייבות של הבנק, שמתבצעת בהתאם לפנייתו הישירה של הקונה או הלקוח. הלקוח מעוניין שהבנק ישלם לצד ג' סכום מסוים, שנקבע מראש ועל פי תנאים מוסכמים וזאת בהסתמך על מסמכים (דוקומנטים) שיוצגו על ידי צד ג' כלפי הבנק.

כסף שהתקבל מהלוואה

הלקוח שפונה לבנק בבקשה הראשונית לביצוע ההתחייבות כלפי צד ג' נקרא משלם האשראי או מבקש האשראי הדוקומנטארי. צד ג', שאמור לקבל בסופו של דבר את התשלום מהבנק נקרא מקבל האשראי או המוטב. הבנק מתנהל במהלך עסקת האשראי הדוקומנטארי כמתווך וההתחייבות שלו כלפי שני הצדדים אינה קשורה להסכמים אחרים – הוא מחויב מצדו לפעול לפי תנאי העסקה שנחתמה מראש.

איך עסקה של אשראי דוקומנטארי יוצאת אל הפועל?

ייתכן ומהות העסקה של אשראי דוקומנטארי תהיה מובנת יותר באמצעות דוגמא:

בואו נניח, כי יבואן ויצואן ממדינות שונות, שלא עבדו אחד עם השני לפני כן, החליטו על עסקה מסוימת של רכישה ויבוא של סחורה לישראל. שני הצדדים אינם מכירים אחד את השני מספיק טוב ולא מתמצאים בהיסטוריית האשראי של הצד השני. עם זאת, הם רוצים, כמובן, להבטיח לעצמם שהסחורה והכסף יעברו באופן תקין.

במקרה כזה, ליבואן ישנה אפשרות ללכת לבנק ולחתום על עסקת אשראי דוקומנטארי. שם הוא מציין באופן ברור את המסמכים שעל היצואן לספק לבנק, כדי שהוא יעביר את הכסף במועד המתאים. מסמכים כאלה יכולים להיות אישור משלוח או העברה לחברת שליחויות, מכתב חתום על ידי רואה חשבון או עורך דין ועוד.

כתוצאה מכניסת הבנק לתיווך בין היבואן ליצואן, הוא לוקח על עצמו את הסיכון המסוים שקיים ושני הצדדים יכולים להיות שקטים יותר ורגועים בקשר לקבלת הכסף והסחורה.

מה מרוויח הבנק מעסקת אשראי דוקומנטארי?

כמובן שהבנק אינו מבצע את התיווך בין הצד הקונה והמוכר באופן פילנתרופי, אלא גובה עמלות שונות על ביצוע העסקה. גובה העמלות יכול להשתנות מבנק לבנק, אך עלות פתיחת תיק האשראי הדוקומנטארי משולם רוב הפעמים על ידי הקונה. עם זאת, יש לזכור כי במקרה של עסקה כזו, שווה להתמקח ולעשות סקר שוק כדי למצוא את ההצעה האופטימאלית ביותר.

מרכז העזרה לעסקים עובד עם גופים פיננסיים רבים שמלווים קונים ומוכרים באמצעות עסקאות אשראי דוקומנטארי. במידה ואתה מתעניין בנושא, אנו נשמח להמליץ לך על הגוף המשתלם עבורך ללא עלות או התחייבות. השאר את פרטיך באתר ונחזור אליך בהקדם האפשרי.