הקצאות קרקע בפטור ממכרז להקמת מפעלים באזור הפריפריה

מדינת ישראל מעוניינת לעודד יזמים ובעלי עסקים להשקיע בפריפריה ולהקים מפעלים חדשים. לכן, הוחלט על שורת צעדים לפיתוח אזורי תעשייה ביישובי הפריפריה, ויחד עם רשויות מקומיות מפתחים פארקים תעשייתיים חדשים ברחבי המדינה. פיתוח אזורי תעשייה בפריפריה תורם ליציבות הכלכלית, ליצירת מקומות עבודה חדשים ולשיפור המצב בפריפריה.

איש עסקים בעסקה להקמת מפעל בפריפריה

אחד האמצעים להקמת מפעלים באזור הפריפריה הוא באמצעות הקצאת קרקע בפטור ממכרז. על התוכנית אחראי משרד הכלכלה והתעשייה הפועל יחד עם הרשויות המקומיות וגופים ממשלתיים נוספים. למינוף הקמת אזורי תעשייה ומפעלים חדשים ביישובי הפריפריה הוקם מנהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה והתעשייה, המנהל אחראי כיום על כ-120 אזורי תעשייה שונים ברחבי הארץ בעיקר באזורי עדיפות לאומית בפריפריה.

המלצה להקצרת קרקע בפטור ממכרז

כדי לקבל קרקע להקמת מפעל באזור הפריפריה ללא צורך במכרז, יש להגיש בקשה מסודרת למנהל אזורי הפיתוח במשרד הכלכלה והתעשייה. יש להכין את הבקשה בהתאם לדרישות המנהל, חשוב לצרף לטופס הבקשה תוכנית מפורטת הכוללת שרטוט, תרשימים, דוחות כספיים, לוח זמנים לביצוע התוכנית וכל מסמך רלוונטי אחר. כמו כן, יש לצרף לבקשה תוכנית עסקית מפורטת הכוללת את כל היבטי הקמת המפעל בהתאם לפורמט המחייב.

נציגי מנהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה והתעשייה בוחנים כל מקרה לגופו, בסיום הבדיקה יוחלט האם להמליץ על הקצאה קרקע בפטור ממכרז להקמת מפעל באזור תעשייה בפריפריה, ניתן לקבל את ההמלצה כל עוד התוכנית היא להקמת מפעל בתחום התעשייה או המלאכה, ולהקמת מבני תעשייה להשכרה תוך התחייבות היזם להשכיר את המבנים רק למפעלי תעשייה ומלאכה.

יש לקבל אישור לבקשה גם מרשות מקרקעי ישראל. ההטבה משמעותית וכוללת פטור מלא ממכרז בהקצאת קרקע לצרכי הקמת מפעל או להרחבת מפעל קיים, אפשרות להקצאת הקרקע עבור היזם בהתאם לצרכיו הייחודיים, כל עוד התוכנית עומדת בדרישת הסף של מנהל אזורי תעשייה. ניתן לרכוש את הקרקע בהנחה משמעותית של 31% משווי הקרקע כפי שקבע שמאי מוסמך, כמו כן ההטבה כוללת סבסוד הוצאות פיתוח בהתאם למיקום הקרקע והמגבלות עליהן הוחלט בתוכנית.

כדאי לדעת כי הקצאות קרקע בפטור ממכרז להקמת מפעלים באזור הפריפריה מעודדת יזמים להקים מפעלים חדשים, חברות מלאכה ותעשייה מנצלות גם הן את ההטבה כדי להעתיק את המפעל הקיים ממרכז הארץ לאזורי תעשייה ביישובי הפריפריה ולשם הקמת מפעלים חדשים.

בין אזורי התעשייה הנכללים בבקשות להקצאת קרקע בפטור ממכרז ניתן למצוא יישובים כמו דימונה, גוש עציון, ביתר עלית, קצרין, רמת חובב, ערד, מצפה רמון, ירוחם, שילה ועוד.

למידע נוסף בנושא הקצאות קרקע בפטור להקמת מפעל באזור הפריפריה השאר פרטיך באתר ואנו נחזור אליך בהקדם. הצוות המנוסה של מרכז העזרה לעסקים ילווה אותך לאורך כל התהליך ויסייע לך להכין תוכנית עסקית מפורטת ולהגיש את הבקשה באופן מסודר על פי הפרוטוקול המחייב. בנוסף, נשמח לסייע לך בהשגת המימון הנדרש להקמת המפעל באזור הפריפריה. השירות באתר הינו בחינם וללא התחייבות. 

דברים נוספים שיכולים לעניין אותך:
מסלול סיוע להקמת מפעלים מחוללי שינוי בפריפריה בישראל
תכנית וכלי הסיוע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים
תכנית עסקית לעסק