מענקי השקעה ופטור ממיסים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון

החוק לעידוד השקעות הון נחקק כבר בשנת 1959, מטרת החוק לעודד יזמים להשקיע ולהקים מפעלים ברחבי הארץ, בעיקר בפריפריה, על מנת לפתח את כושר הייצור של מדינת ישראל, וכדי ליצור מקומות תעסוקה ולשפר את מאזן היבוא והיצוא.

כסף שהתקבל מגיוס אשראי מקרנות לעסקים

במהלך השנים אושרו תיקונים נרחבים בחוק לעידוד השקעות הון, ביניהם תיקון מספר 69 המכונה חוק הרווחים הכלואים. בנוסף, עודכנו תנאי הסף על מנת לאפשר ליותר יזמים להגיש בקשה וליהנות ממענקי השקעה משתלמים ומהטבות המס הכדאיות.

תנאי סף להגשת בקשה לקבלת מענק

כדי לקבל מענקי השקעה ופטור ממיסים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון יש לעמוד בתנאי הסף הכוללים בין השאר דרישות כגון מפעל תעשייתי באזור פיתוח א', מפעל בר תחרות המייצא לחו"ל על פי התנאים המפורטים בחוק ועוד.

ישנם שני מסלולים עיקריים המיועדים לענפי התעשייה הנכללים במסגרת החוק ולענף ההייטק:

  • מסלול מענקיםמענקים אטרקטיביים להשקעה במכונות, ציוד , מתקנים, מבנים, תבניות וכיוצא בזה. אפשר לקבל מענק בשיעור 20% מסך ההשקעה הנדרש לעסק שממוקם באזור עדיפות א', ללא צורך להחזיר את המענק.
  • מסלול מפעל מועדף – זכאות להטבות מס אטרקטיביות ברשויות המס בארץ, לעסקים העומדים בתנאי הסף.

ראוי לציין כי הטבות המס ניתנות רק לחברות מועדפות, על פי ההגדרה של חברה מועדפת בחוק לעידוד השקעות הון. חברה מועדפת חייבת לעמוד בקריטריונים הנדרשים, ביניהם מפעל תעשייתי קיים, היקף מכירות בשיעור לפחות 25% בשווקים השונים בחו"ל, פעילות ייצורית במדינת ישראל (כולל פיתוח וייצור מוצרי תוכנה), שליטה וניהול עסקי החברה בישראל.

כדאי לדעת כי הטבות המס נחשבות לאטרקטיביות במיוחד, נכון לשנת 2014 שיעור מס החברות בישראל הוא 26.5% בעוד חברה מועדפת באזור פיתוח א' זוכה להטבה משתלמת ומשלמת מס חברות מופחת של 9%. בשאר האזורים העסק ישלם מס חברות מופחת של 16%.

תהליך הניקוד

יש להגיש בקשה למענקי השקעה ופטור ממיסים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון באופן מקוון, יש לצרף תוכנית עסקית ולשלם אגרה. אנשי המקצוע במרכז ההשקעות שתפקידם לדון בבקשות ולקבל החלטה בוחנים את הבקשות על פי סדר עדיפות שנקבע, כאשר הקמת מפעל חדש זוכה לעדיפות עליונה, לאחריה העתקת והרחבת מפעלים קיימים ממרכז הארץ לאזורי עדיפות א' וכך הלאה.

אמות המידה לקבלת המענק נקבעים לפי שיטת ניקוד המתעדכנת אחת לתקופה, מיקום גיאוגרפי של המפעל זוכה לניקוד של 20%, כך גם הסיווג הסוציו אקונומי של היישוב, וחדשנות טכנולוגית זוכה גם היא ל-20%, בעוד הגברת פריון, עלות השכר לעובדים, היקף ההשקעה לעובד ויציבות פיננסית זוכים לניקוד של 10%.

כדי לשפר את הסיכוי לקבלת מענקי השקעה ופטור ממיסים או תשלום מיסים מופחת במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, מומלץ לפנות ליועצים של מרכז העזרה לעסקים. חשוב להכיר את הקריטריונים לקבלת המענקים והטבות המס ולהבין כיצד מתקבלות ההחלטות במרכז ההשקעות ומנהל סחר חוץ. למידע נוסף, לשאלות ולהגשת בקשה מסודרת באופן מקצועי, השאירו פרטים באתר וצוות המומחים של מרכז העזרה לעסקים יחזור אליכם בהקדם.