סוגים של תוכניות עסקיות

עסק המעוניין לכתוב תוכנית עסקית, צריך בראש ובראשונה להגדיר את המטרה לשמה היא נכתבת. ישנם מספר סוגים של תוכניות עסקיות שהן ייעודיות לצורך הספציפי של העסק.

יועצ עסקי בונה יחד עם לקוח תכנית עסקית

תוכניות עסקיות לבנקים

כשעולה הצורך לגייס הון, לעסק קיים או חדש, יבקש הגורם המלווה להבין את המוצר או השירות של העסק, עד כמה הוא נחוץ בשוק, ללמוד על קהל היעד ועל המתחרים ובעיקר, לאמוד את יכולותיו של העסק להרוויח, ובאיזה פרק זמן.

לצורך כך הוא יבקש לראות תוכנית עסקית שגם מפרטת את שלב הפיתוח, את ההוצאות הנלוות, את התוכנית השיווקית ואת ערך המוצר.

תוכניות עסקיות לבנקים הן תוכניות שעליהן להיות מפורטות ומדויקות, כדי להעלות את הסיכויים לגיוס הון או הגדלת אשראי.

תכנית עסקית להלוואה

כל גורם פיננסי, כמו בנק, יזם פרטי, קרן הלוואות וגורמים פיננסיים אחרים יבקש אף הוא לראות תוכנית עסקית שממנה ילמד את הסיכויים להחזר ההלוואה בזמן. בתוכנית עסקית להלוואה רצוי לרשום גם את הבטחונות שיש לעסק, כמו נכסים בבעלות בעל העסק, הון עצמי, ורווחים, כפי שנרשמו עד כה.

פירוט זה בתוך תכנית העסקית יגדיל את הסיכויים להלוואה.

תוכנית בהתאמה אישית לחברה

לפני שמקימים עסק חדש רצוי לבדוק את הכדאיות שלו. היא נמדדת אחרי לימוד מספר פרמטרים, ביניהם מצב השוק, מצבם של המתחרים, לימוד קהל היעד וצרכיו והאם ההוצאות בסופו של דבר יצדיקו את ההשקעה. תוכנית עסקית בהתאמה אישית לחברה בודקת את הפרמטרים הללו כדי שיצדיקו או ישללו את כדאיות הקמת העסק.

הדבר תקף גם המצבים בהם העסק כבר קיים ויש עניין להגדיל אותו, או להוסיף פרויקט חדש בתוך העסק. גם כאן, מסייעת התוכנית העסקית לבדוק את כדאיות ההרחבה או הקמת הפרויקט החדש, שיכול להיות גם מסלול חדש לגמרי בתחום שלא היה קיים קודם לכן בעסק.

כשהתוכנית נכתבת על ידי חברה מקצועית עם נסיון בתחום, היא תתאים אותה לעסק הקיים ותכתוב אותה בהתאמה אישית לפי נתוני העסק ומצבו.

כמו כן, כשהעסק נקלע לקשיים ואיום סגירתו קרוב מתמיד, ניתן לבדוק צעדים שיסייעו בהבראתו. במצבים אלו חשיבותה של תוכנית עסקית מותאמת אישית היא רבה, מאחר והיא תתרום לשיקום העסק, לימוד הכשלים והצבת יעדים חדשים וריאליים, המסתמכים על נתונים עדכניים.

בניית תוכנית עסקית מקצועית

בעל העסק לא תמיד יודע, יכול וזמין להכנת תוכנית עסקית. נדרשת הבנה רחבה בהיבטים כלכליים, שיווקיים, תפעוליים, לוגיסטיים וניהוליים. לצורך כך עומדות חברות מקצועיות שמגיעות מעולם התוכניות העסקיות ומכירות את התחום על בוריו.

כדי לבנות תוכנית מפורטת ומדויקת נדרש גם מחקר, הבנת כל הפרמטרים המרכיבים את העסק וראייה רחבה של התמונה כולה. לא מצופה מבעל העסק לשלוט בכל רזי התוכנית העסקית, גם מאחר והכנתה דורשת זמן.

ההמלצה היא לעשות שימוש בגורם חיצוני שגם רואה את פני הדברים באופן אובייקטיבי.

תכנית עסקית לקרן מדינה

ישנן מספר קרנות מדינה שמספקות הלוואות, מענקים וגיוס הון לעסק, קיים או חדש. זהו אפיק פיננסי מצוין מאחר והתנאים הם לרוב נוחים ומותאמים לעסק. יחד עם זאת, כל קרן מדינה בוחנת בדקדקנות את נתוני העסק, כדי להבין אם קיים פוטנציאל להענקת הלוואה או תמיכה הדרושה לו.

בנוסף, דורשת קרן המדינה מילוי מדויק של סעיפים ספציפיים הייחודיים לה ואי עמידה במילויים עלול לרפד את הבקשה כולה. במקרים כאלו רמת הדיוק היא אקוטית ורק חברת ייעוץ פיננסי שמכירה את התנהלות הקרנות והתנאי הסף שלהן, יכולה לבנות תוכנית שתעמוד בדרישות אלו.

תכנית עסקית תבור

אחת הדוגמאות לקרן מדינה המסייעת לעסקים היא קרן תבור. כתיבת תכנית עסקית לקרן זו מלווה במספר תנאים חיוניים לאישור הבקשה או אפילו בחינה שלה.

מרכז העזרה לעסקים מסייע באיתור קרנות ומוספדות פיננסים לצורך קבלת הלוואה, גיוס הון והגדלת אשראי, ביניהם קרנות מדינה. אנשי המקצוע בוחנים את כדאיות הבקשה ומסייעים בהפניה שלה לאפיקים המתאימים ביותר, כולל סיוע בכתיבת תוכנית עסקית ייעודית, בהתאם לצורך ומצב העסק.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר וקבלו סיוע מקצועי בכתיבת תוכנית עסקית המתאימה לצרכיכם.