מימון נכס מסחרי

רוב העסקאות שמתבצעות בשוק הנדל”ן בישראל קשורות לרכישת דיור לצורך מגורים – קניית דירה ראשונה, שיפור ומעבר לדירה אחרת וגם רכישת דיור כהשקעה. נציין, שהמחירים הגואים של הדירות גורמים לכך, שרוב הקונים אינם יכולים לממן כיום את העסקאות מההון העצמי שלהם ונאלצים לקחת משכנתאות מן הבנקים. ברם, ישנו סוג נוסף של עסקאות נדל”ן שמדברים עליו בעיקר בסביבה העסקית וזהו התחום של רכישות נדל”ן לצורך שימוש מסחרי.

לחיצת יד בין אנשי עסקים

מימון נכס מסחרי

כאשר לווה בוחר לקחת משכנתא ופונה לבנק בבקשה למימון רכישת הדירה למגורים שבה הוא מעוניין, הבנק עושה את הבדיקות הנדרשות כדי לוודא שההלוואה תוחזר במלואה בתוספת ריבית ובצורה מסודרת. הדירה שנרכשה משועבדת לבנק ומשמשת כביטחונות כנגד המשכנתא ואילו ההכנסה החודשית של הלווים צריכה להיות מספיקה כדי לבצע החזר חודשי קבוע לבנק.

האחזקה בדירה למגורים אינה מביאה לרווחים כלשהם עבור הלווה מלבד העלייה הפוטנציאלית במחיר, לכן רוב הבדיקות הבנקאיות מתייחסות ליכולת ההחזר של הלווים. אם ההכנסה של הלווים מספקת את מחלקת סיכוני האשראי של הבנק, הרי שהמשכנתא תאושר. אם ההכנסה היא נמוכה מידי ביחס להחזר החודשי, הבנק יסרב לתת את המשכנתא גם אם הדירה עצמה היא בעלת שווי גבוה.

נכסים מסחריים (מגרשי חנייה, משרדים, חנויות, בתי מלון) לעומת זאת, יכולים להניב רווחים לבעלי הנדל"ן לאורך זמן וזאת מלבד השווי הנומינאלי שלהם. מכיוון שכך, הבנק מכניס לתוך מערכת השיקולים שלו פרמטר נוסף – פוטנציאל ההכנסות שלהם לאורך תקופת ההלוואה. במידה והנציגים של הבנק מוצאים כי הנכס צפוי להביא לרווחים גבוהים במיוחד, הרי שהסיכוי שההלוואה תאושר הופך להיות גדול הרבה יותר.

מסיבה זו הלווים צריכים לנסות ולהציג את הנכס המסחרי בצורה הטובה ביותר בעת הפגישה עם הגוף המלווה – לעשות שימוש בגרפים, להביא חוות דעת של מומחים ולהוכיח מבחינה מספרית שרכישת הנכס המסחרי היא כדאית ולא מהווה סיכון לבנק.

אם יש לך שאלות נוספות בנוגע לנושא של מימון נכס מסחרי, אנו באתר מרכז העזרה לעסקים נמצאים כאן בשבילך. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטיך בעמוד זה ואנו נדאג לחזור אליך עם כל התשובות ללא שום עלות או התחייבות מצדך.