מימון בערבות המדינה למגזר השירותים

הקונצרנים הגדולים בישראל בהחלט תורמים לכלכלת המדינה (בעיקר ביצירת מקומות עבודה רבים), אך בה בעת מקבלים גם הטבות מס משמעותיות מאד מהמדינה. אם נשים רגע את החברות הגדולות הללו בצד, הרי שהעסקים הקטנים והבינוניים שאותם נוהגים לשכוח, מהווים את אחד מעמודי התווך והמנועים החשובים ביותר של כלכלת ישראל. בין השאר, תרומתם נמדדת בפיתוח הפריפריה והתשתיות, תחרות מול חברות גדולות, תשלומי מיסים רבים ועוד.

איש עסקים ועובד בנק מנהלים שיחה אודות הלוואה לעסק חדש

רוב העסקים האלו נמצאים בסקטור השירותים המתפתח בכל העולם המערבי וכמו כל חברה, גם הם זקוקים לאשראי זמין ממקורות חיצוניים. המדינה מודעת לחשיבות סקטור השירותים והעסקים הקטנים ולכן מנסה להעניק סיוע במידה מסוימת וזאת על מנת לתרום עבור מימון להשקעה בעסק המעניק שירותים, להקל בגיוס הלוואות, לתמוך אחרי אירועים ביטחוניים שפוגעים ברווחים ועוד.

מדוע עסקים קטנים ובינוניים סובלים מקשיים כספיים?

כאשר אנו מדברים על הסיבות שקשורות למצב פיננסי עסקי בעייתי באופן כללי, ניתן להזכיר את הקושי בגיוס אשראי שמדברים עליו רבות בתקשורת. צריך לזכור, כי המדיניות של בנק ישראל בשנתיים האחרונות דווקא ממוקדת בצמיחה כלכלית, הקלה על נטילת הלוואות, הורדת ריבית למינימום וכו'.

מצד שני, המשבר הכלכלי של שנת 2008, יצר לחץ גדול מאד על הבנקים המסחריים מצד הבנק המרכזי. אחרי שבנקים גדולים רבים נפלו ברחבי העולם (ישראל דווקא עברה את המשבר במצב טוב יותר), הרגולטורים הידקו את הפיקוח והחלו לדרוש מהגופים הבנקאיים להגדיל את הונם העצמי, להיפטר מנכסים רעילים ולהיות יסודיים יותר בעת הענקת הלוואות עתידית.

כתוצאה מכך, גם אם בנקים מסוימים רוצים לתת הלוואות לעסקים בתחום השירותים או תחומים אחרים כיום, הם אינם יכולים לעשות זאת ללא דרישה מחמירה במיוחד של העמדת ביטחונות. בעל חברה קטנה יותר או יזם שמעוניין לקבל הלוואה לעסק במגזר השירותים, יתקשה מאד לעמוד בקריטריונים הבנקאיים וסביר להניח כי יחפש אופציות אחרות, יקרות יותר, או שמא פשוט יסגור את העסק.

מהי הקרן בערבות מדינה וכיצד היא פועלת?

כמו שאמרנו בפתיחה, למדינה ישנו אינטרס לתמוך כלכלית בעסקים בתחום השירותים, שכן אילו מחזירים למדינה מבחינות אחרות וחשובות ביותר. אחת הדרכים שהסיוע מתבצע הוא דרך משרד הכלכלה והקרן בערבות מדינה לעסקים הקטנים והבינוניים. המדינה למעשה עובדת מול הבנקים שעומדים לתת הלוואה לעסק ספציפי ונותנת לו הבטחה ברורה שהאשראי יוחזר באופן מלא, גם אם העסק לא יצליח מבחינה כלכלית או אף יפשוט רגל.

כאשר מקבלים הבנקים המסחריים את הערבות של המדינה ללווה העסקי, הדבר מקל עליהם במידה רבה והם יכולים לתת סכומים גדולים יותר של אשראי בתנאים משתלמים יותר – זאת, מכיוון שסיכון הלווה יורד באופן דרסטי.

הקרן בערבות מדינה מיועדת לסייע לעסקים שמחזור עסקיהם אינו עולה על מאה מיליון ש״ח בשנה ובנוסף קיימים קריטריונים שונים לגבי בעלי העסקים – ללא עבר פלילי, היעדר חובות לרשויות ממשלתיות, חוסר בהלוואות אחרות מהמדינה ועוד. במידה ובעל עסק מסוים רוצה לפנות לקרן, עליו ליצור קשר עם משרד רואי החשבון שמטפל בבקשות השוטפות ולאחר מכן מתקבלת החלטה בוועדה מיוחדת (המבקש מקבל תשובה בכתב מספר שבועות לאחר הגשת הטפסים).

מימון בערבות מדינה למגזר השירותים

יש לציין, כי לפי הקריטריונים של הקרן, כמעט כל חברה יכולה להגיש בקשה להלוואה וזאת בנתאי שהיא עומדת בסעיפים שנקבעו בתקנון. כדי לשפר את הסיכויים שלו לקבל אישור חיובי, בעל חברה מתחום השירותים יכול בין השאר להציג חוות דעת של מומחים המתייחסים לפוטנציאל הגבוה של העסק, לייעד את הכספים למטרות שתורמות לחברה, להעביר את העסק לפריפריה ועוד.

בעת הגשת הבקשה להלוואה, ישנה אפשרות לבחור במספר מסלולים שמתאימים לצרכים הספציפיים של בעל העסק. מסלול הון חוזר מתאים במיוחד למימון ההוצאות השוטפות של החברה, מסלול השקעות מיוחד להרחבת עסק קיים ואילו מסלול לעסק בהקמה מתייחס בעיקר ליזמים חדשים.

אנו במרכז העזרה לעסקים מעוניינים לתת לקוראים שלנו את האיפורמציה המלאה והחשובה ביותר לגבי מה שמתרחש בשוק האשראי כיום. בנוסף, מטרתנו היא לאפשר השוואה אובייקטיבית בין המסלולים המשתלמים ביותר בשוק.

אם אתה מתכוון ליטול הלוואה עסקית בתקופה הקרובה, הרי שהגעת למקום הנכון. המומחים שלנו יסייעו לך לבחור את ההלוואה המתאימה ללא כל עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטיך בעמוד זה ואנו נחזור אליך במהירות האפשרית.