האם להיות חברה או עצמאי?

במקרים רבים, אנשים שעוסקים במשלוח יד כלשהו בצורה עצמאית, מהרהרים על אפשרות של הרחבת העסק ופתיחת חברה בע”מ. לצעד כזה יכולים להיות יתרונות וחסרונות שאליהם כל עובד עצמאי צריך להיות מודע בטרם ההחלטה הסופית.

אשה בפגישה עם יועץ פיננסי

תהליך הקמת חברה בע"מ (בעירבון מוגבל)

ראשית, צריך לציין, כי כל עובד עצמאי יכול לפתוח חברה ולעסוק בכל תחום שהוא, בתנאי שהעיסוק הוא בגדר החוק. בשלב הראשון, יכול מאד להיות שבעל העסק יהיה מחזיק המניות היחיד של החברה אך עם ההתרחבות של העסק, הוא יכול בהחלט למכור חלק מהבעלות שלו לגופים נוספים. בנוסף, חשוב לזכור, שחברה בעירבון מוגבל היא עסק שמוקם ופועל מתוקף חוק החברות ולפיכך מומלץ לעיין בחוק כדי לבדוק את הזכויות והחובות במסגרת הסטטוס החדש.

לצורך הקמת חברה חדשה, אדם צריך לעשות מספר פעולות, שהעיקרית שבהן היא רישום החברה ברשם החברות. בעת רישום החברה נקבע גם התקנון שלה שכולל את שם החברה, המטרה שלשמה היא הוקמה, מידע על מחזיקי הון המניות של החברה, כיצד היא מנוהלת ועוד.

המאפיינים של עסק עצמאי

אדם העוסק בעבודה מסוימת בצורה עצמאית, מחויב מבחינת חוקי מדינת ישראל לגבי כל מה שמתרחש במסגרת העבודה תוך כדי אחריות אישית (בניגוד לחברה בע"מ) – אין שום מסגרת על שבתוכה הוא פועל. המסים שהוא משלם הם פרטיים, בהתאם לחוקי המיסוי של עצמאים ויש לו פחות אפשרויות לבצע תכנון מס שיקטין את העלויות. במידה והוא נקלע לקשיים כלכליים במסגרת עבודתו, גם הנכסים הפרטיים שלו יהיו בסכנה.

האם להיות חברה או עצמאי?

אם כן, ניתן לראות, כי היתרון החשוב לגבי חברה בערבון מוגבל הוא, שבמקרה של פשיטת רגל או היקלעות לקשיים פיננסיים, בעלי המניות אחראיים על החובות רק עד גובה של הון המניות שלהם. החברה מהווה אישיות משפטית ואפשר לתבוע אותה, להיתבע על ידה, אך לא ניתן לחייב את בעלי המניות של החברה לכסות את החובות שלה באמצעות הכסף הפרטי שלהם. זה מאפשר לבעלי השליטה בחברה לקחת סיכונים עסקיים מחושבים יותר בלי לדאוג ליציבות הכספית האישית שלהם ותורם לפעילות העסקית במשק.

יתרונות נוספים של חברה בע"מ מול העובדים העצמאיים הם מבחינת המסים – חברה מחויבת במס חברות נמוך משמעותית משיעורי המס המקסימאליים לעצמאי. בנוסף לכך, אין חיוב של ביטוח לאומי וביטוח בריאות על הרווחים שהחברה מייצרת.

בין החסרונות היחסיים של חברה בע"מ מול עסק עצמאי ניתן למנות את הצורך בהוצאות נוספות על בדיקות של רואה חשבון, הנהלת חשבונות מסודרת בכפוף לבדיקות חיצוניות קפדניות יותר והגשת דו"חות שנתיים – כל אלו דורשים זמן וכסף.

אנו במרכז העזרה לעסקים מעוניינים לתת לכם את האינפורמציה העדכנית ביותר לגבי המתרחש בשוק האשראי וההתפתחויות שנוגעות ליזמות ועסקים. אם אתה מעוניין בסיוע מקצועי עבור העסק שלך, נשמח להפנות אותך למומחים בתחום ללא שום עלות או התחייבות. השאר את פרטיך באתר ואנו נחזור אליך בהקדם האפשרי.