בדיקת ריביות ואובליגו

אופי הפעילות של חברות עסקיות שמוכרות שירותים ומוצרים לציבור תמורת כסף, מחייב אותן לפנות במקרים רבים לכיוון אשראי חיצוני. הסיבה לכך נעוצה בחוסר היכולת לצפות את כמות ההכנסות, המכירות והרווחים מצד בעלי ומנהלי החברה. אמנם ניתן לעשות תחזיות סטטיסטיות על ידי ממוצעים של תקופות קודמות ולהשוות את המצב לעסקים אחרים בענף, אך הכול יכול להשתנות בין רגע בגלל אירוע פוליטי, שינוי בהעדפות הלקוחות, משבר כלכלי או פורס מז’ור אחר.

אנשי עסקים יושבים ליד שולחן ומעיינים במסמכים

רוב האשראי העסקי עדיין מגיע מן הבנקים, אלא אם כן מדובר בחברות גדולות מאד שיכולות לגייס כסף על ידי מכירת מניות או אגרות חוב לציבור או לפנות למשקיעים פרטיים ומוסדיים. קבלת הלוואה מהבנק יכולה להיות פשוטה יותר, אך לעתים תהיה כרוכה בהצגת מסמכים רשמיים וביטחונות רבים – הכול תלוי במאפיינים של הלווה, בסכום האשראי הדרוש ובמצב המקרו כלכלי באותה תקופה.

בדיקת ריביות ואובליגו

כאשר בעל עסק או יזם פונה בבקשת אשראי עסקי לבנק או גוף חוץ בנקאי כלשהו, ישנה שורה של נתונים שנבדקים על ידי מחלקת ניהול הסיכונים של המלווים. בין השאר, נבחנת היסטוריית האשראי של הלווה הפוטנציאלי, האובליגו שלו (סך כל ההתחייבויות שלו לבנק, כולל הלוואות, חוב בכרטיס אשראי, ערבויות ועוד), ההכנסות החודשיות שלו ופוטנציאל הרווחים של העסק לאורך זמן.

הבנקים והגופים החוץ בנקאיים מעסיקים כמובן מומחים בתחום ניהול הסיכונים והערכות השווי, כך שהם יכולים לבצע את הבדיקות בצורה מקצועית ולהגיע למסקנות שנוגעות לרמת הסיכון של האשראי המבוקש על ידי הלווה.

לאחר שכל הבדיקות הנדרשות נעשו והלווה הציג את המסמכים הדרושים שנוגעים לייעוד ההלוואה ויכולת ההחזר העתידית שלו, הבנק קובע את הריבית על ההלוואה בהתאם לסיכון האשראי (במידה והוחלט שההלוואה מאושרת). זה נעשה בצורה של הוספת מרווחים מוגדרים על הריבית במשק (שהיא חסרת סיכון) עד שסיכון האשראי יהיה מיוצג באופן אפקטיבי באמצעות הריבית של ההלוואה.

אנו במרכז למימון עסקי עובדים עם גופים בנקאיים וחוץ בנקאיים רבים שמתמחים בנושא הלוואות עסקיות. אם אתה רוצה לשמוע פרטים נוספים על נושא בדיקת ריביות ואובליגו, השאר את הפרטים שלך בעמוד זה ואנו נדאג שהנציגים שלנו יצרו אתך קשר בהקדם האפשרי.