איך בונים תוכנית עסקית

גם אם אתם מודעים לחשיבותה של תוכנית עסקית, עדיין צריך לדעת כיצד לבנות אותה וכיצד למקד אותה בהתאם למטרה שלשמה היא נכתבת. לפניכם מידע ויעוץ לכתיבת תוכנית עסקית, ממש “לפי הספר”.

אדם יושב מול גרפים ובונה תכנית עסקית

איך כותבים תוכנית עסקית

לפני שמתחילים בהכנה, חשוב להגדיר לאיזה צורך משמשת התוכנית העסקית. לרוב היא משמשת לגיוס הון ממשקיעים או מוסדות פיננסיים, אולם לעתים היא משמשת גם כמסמך שיהווה תוכנית הבראה לעסק, לפיו ניתן יהיה לעבוד ולפיו ניתן יהיה גם להשיג אשראי מהבנק.

כמו כן, יש הבדל בין כתיבת תוכנית עסקית עבור עסק חדש לפני הקמתו, אז, במהלך איסוף הנתונים, גם נבדקת הכדאיות של הקמת העסק הזה, ובין תוכנית לעסק קיים, שבודק אף הוא כדאיות של התרחבות, כניסה לפרויקט חדש וכדומה.

התוכנית כוללת חלק המבוסס על מחקר וחלק המבוסס על אסטרטגיה שנבנתה אחרי המחקר ואיסוף הנתונים. מדובר על אסטרטגיה שיווקית, כלכלית, תפעולית וניהולית.

 איך מכינים תוכנית עסקית- השלבים

החלק מבוסס המחקר דורש איסוף מידע רלוונטי ונתונים: מידע על המתחרים ועל קהל היעד, נתונים על הכלכלה והמגמות במשק הקשורות למוצר או לשירות שלכם.

יש לבחון את כל האספקטים. החוקיים, מגבלות לוגיסטיות, אם יש כאלה, היתרונות והחסרונות של המתחרים ולימוד אזורי השוק בהם אתם מתכוונים לפעול, ובעיקר, על איזה פוטנציאל רווחי מדובר.

כשאוספים את המידע צריך להתבסס על נתונים מדויקים ממקורות אמינים, למשל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עתונות מקצועית וכדומה. כמו כן יש לאסוף מידע מדויק שיסביר את עלויות העסק, ולכלול בפירוט עלויות קבועות, ועלויות משתנות, בין היתר, עלות כוח אדם, חומרים וציוד, פרסום ושיווק המוצר ועוד.

לאחר איסוף המידע ניתן לאמוד את לוחות הזמנים לביצוע התוכנית, בדרך ליעדים שהוגדרו בה.

איך להכין תוכנית עסקית- המבנה

החלק השני של התוכנית העסקית עוסק בתחזיות, באסטרטגיה השיווקית, הניהולית והתפעולית ומסביר כיצד להגיע אל היעדים ובאיזה היקף רווחים מדובר.

בתחום השיווק עוסקת התוכנית בפירוט מלא של המוצר או השירות, כולל הפיתוח שלו, עיצובו, התמחור שלו ובאילו אמצעים שיווקיים לקדם אותו.

בתחום הפיננסי- עסקי תעסוק התוכנית באסטרטגיה המימונית וייכללו בה לוחות זמנים לביצוע, עלויות הביצוע, ההכנסה המשוערת וכמובן, אמצעי המימון שיאפשרו הוצאה לפועל של כל סעיפי התוכנית העסקית.

המבנה של התוכנית צריך לכלול תקציר מנהלים עם עיקרי הדברים, ולאחריו כל הנושאים שפורטו לעיל, ובסעיפים.

כדי שהתוכנית תהיה מדויקת ככל האפשר ותסייע לכם בגיוס הון, זה הזמן למלא את פרטיכם בפורטל מרכז העזרה לעסקים, שמעמיד לרשותכם אנשי מקצוע מומחים שיסייעו לכם בהכנתה וייעוץ לפתיחת עסק.