עסקת פקטורינג

בספרות הכלכלית יש פרשנויות שונות של המושג פקטורינג. עם זאת, ההסבר הנפוץ ביותר הוא ההגדרה של פקטורינג כעסקת תיווך אשראי שנושאת עמה עמלות.

הכנות לקראת עסקת פקטורינג

עסקת פקטורינג – מה זה?

פקטורינג הוא סוג של עסקה מסחרית נושאת עמלה שמתבצעת בשילוב עם מתן הלוואה עבור ההון החוזר של ספק המוצר. במסגרת העסקה, האשראי שניתן ללקוח (ספק המוצר) מותנה בקיום של מספר תנאים והצגת מסמכים המוסכמים על כל הצדדים של העסקה. לפיכך, פקטורינג כולל בתוכו גביית חוב מן החייבים, הלוואה לנושה וגם ערבויות כנגד סיכוני אשראי ומטבע.

המושג פקטורינג מגיע מהמילה האנגלית Factor"" ופירושו תיווך. בעסקות פקטורינג ישנם שלושה צדדים:

  • חברת הפקטורינג (או מחלקת הפקטורינג של הבנק).
  • הלקוח (נושה, הספק של המוצר).
  • העסק (החברה) – הקונה של הסחורה.

לצורך הדוגמא ניקח ספק של מוצרים שמקבל הזמנה גדולה, אך הקונה של הסחורה יכול לשלם רק במספר תשלומים לאורך חצי שנה. במקרה כזה, הספק נתקל בבעיה כי הוא זקוק להון חוזר עבור הייצור והאספקה של המוצרים ללקוח. הספק יכול, אם כן, לפנות לחברת פקטורינג ולבקש הלוואה עבור התשלום העתידי שיתקבל מהקונה. חברת הפקטורינג (הבנק, ברוב המקרים), לוקח על עצמו את הגבייה העתידית מהקונה תמורת תשלום עמלות מסוימות.

המאפיינים והיתרונות של עסקת פקטורינג

האטרקטיביות של פקטורינג טמונה בעובדה שהוא משלב בתוכו מספר פונקציות:

  • ראשית, הוא מאפשר מימון הון חוזר לספק של המוצר.
  • שנית, הוא מאפשר גבייה קלה ובטוחה יותר של החוב עבור המוצר.
  • שלישית, אם החוזה מתייחס לכך, פקטורינג לוקח בחשבון את הסיכון של אי התשלום עבור המוצר ומעביר את הסיכונים הפיננסיים למבטח (חברת הפקטורינג).

תכונות מורכבות אלו הופכות את הפקטורינג לכלי הכרחי עבור ארגונים קטנים ובינוניים, שגישתם לאשראי מורכבת יותר באופן טבעי. כמו כן, הוא לא דורש ביטחונות במובן המסורתי, כך שהוא נגיש למגוון רחב של חברות קטנות ובינוניות, כולל אלה שרק נמצאות בתחילת דרכן.

אנו במרכז למימון עסקי, עובדים עם חברות פקטורינג רבות ויכולים לסייע לך במידה ואתה מתעניין בנושא. אם יש לך שאלות נוספות, השאר את הפרטים שלך באתר שלנו ואנו נדאג ליצור אתך קשר בהקדם.