מימון נכסים מניבים

כשאנו מדברים על עסקאות נדל”ן בישראל, המחשבה שקופצת לראש היא כמובן הזוגות הצעירים, משפרי הדיור והמשקיעים בתחום הנדל”ן שרוכשים דיור לצורך מגורים. בשנים האחרונות הנושא הזה גם נידון בהרחבה באמצעי התקשורת בעקבות עליות המחירים שלא נעצרות גם לאחר כל התכניות של הממשלות בתקופה זו. אכן, רוב הפעילות בשוק הנדל”ן קשורה לרכישת דיור למגורים ולמימון שלו על ידי משכנתא מהבנקים, אך יש גם פן נוסף לשוק הנדל”ן – נכסים מסחריים מניבים.

אדם חותם על הסכם שכירות

מהו ההבדל בין נכסי נדל"ן מניבים לבין דירה למגורים?

כאשר אנו מדברים על רכישת דיור לצורך מגורים ולמימון שלה על ידי משכנתא מהבנק, ישנו מערך סטנדרטי של בדיקות שהבנק מבצע באמצעות מחלקת הערכת סיכוני האשראי שלו. הדירה עצמה, כנכס, בעצם אינה מייצרת שום רווחים לבעלים שלה (מלבד עלייה פוטנציאלית בשווי השוק שלה) והיא משמשת אך ורק כביטחונות כנגד המשכנתא.

עם זאת, הבנק אינו מעוניין להגיע למצב של מימוש הביטחונות והעברת הדירה לבעלותו, ומשום כך הוא בודק באופן יסודי את יכולת ההחזר של הלווים. במידה וההכנסות החודשיות נטו של הלווים הן מספיקות כדי לעמוד בתשלומים הקבועים עבור החזר ההלוואה בתוספת ריבית, הרי שישנו סיכוי טוב שהמימון עבור הדירה יאושר. אם ההכנסות נטו נמוכות מידי, המימון עבור הדירה לא יתקבל.

אם, לעומת זאת, אנו מדברים על מימון נכסים מניבים (בתי מלון, מגרשי חנייה, משרדים, חנויות ועוד), הרי שמערך הבדיקות שנעשה בבנק משתנה ומכניס לתוך המשוואה גורם נוסף, וזהו הרווח שהנכס צפוי או לא צפוי להניב תוך כדי תקופת החזר ההלוואה. כלומר, מצד אחד ישנה אפשרות כי יהיו רווחים גבוהים מן הנכס עצמו בגלל השימוש המסחרי בו, אך מצד שני ישנו סיכון גבוה בגלל ההשקעה שיכולה לרדת לטמיון אם השיקולים המסחריים היו שגויים.

מימון נכסים מניבים

כדי להגדיל את הסיכויים לקבל אשראי עבור רכישת נכסי נדל"ן מניבים, הלווים צריכים לעשות את מרב המאמצים להוכיח שהנכס הוא בעל פוטנציאל רווחיות גבוה. ניתן לעשות את זה על ידי שימוש בטבלאות, גרפים וסקרי שוק שמגובים על ידי מספרים קונקרטיים וניתוח מקצועי של התשואה העתידית מן האחזקה בנכס. בנוסף לכך, מומלץ לקבל חוות דעת של מומחים מתחום המשפטים, ראיית חשבון ומימון (ניתן אף להגיע יחד איתם לפגישה עם נציגי הבנק) – זה יסמן למלווים שאתם לוקחים את העניין ברצינות ומוכנים להשקיע בנכס.

הבנק יעשה כמובן גם את הבדיקות שלו לגבי הנכס באמצעות מומחים בהערכות שווי (מבחינת המיקום הגיאוגרפי, קהל היעד הנגיש למקום, מתחרים פוטנציאליים ועוד). מעבר לכך, בדומה לרכישת דירה למגורים, גם כאן הלווה צריך להציג רמת הכנסות חודשיות נטו שיבטיחו כי הוא מסוגל להחזיר את ההלוואה באופן מסודר גם בלי קשר להכנסות המניבות מהנכס. במידה וכל הפרמטרים הללו יספקו את נציגי הבנק, הסיכויים לקבל מימון עבור הנכס המניב הם גבוהים למדי.

אנו באתר מרכז העזרה לעסקים עובדים עם מגוון גופים גדולים ובעלי מוניטין שעוסקים בתחום של מימון נכסים מניבים. במידה ויש לך שאלות נוספות בנושא, השאר את פרטי ההתקשרות שלך בעומד זה ואנו נדאג שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.