קרנות והלוואות לעסקים בערבות המדינה

אם נלך ונבקר באזור מסוים בארץ, הנחשב למרכז עסקי בו פועלות חברות ואנשים מגיעים לעבוד אליו, נראה שהסביבה הקרובה רק מרוויחה מקיומו של מרכז עסקי כזה.

כסף שהתקבל מהלוואה לעסקים בערבות המדינה

עסק מצליח אחד יכול למשוך עסקים אחרים להתפתחות ולמכירות גבוהות יותר, התשתיות במרכז עסקי לרוב עוברות שדרוג, המקום הופך למבוקש יותר עבור רוכשים של דיור, ישנם מקומות עבודה חדשים, מקבלי משכורת שיכולים לרכוש מוצרים ולהניע מעגל נוסף של מסחר. ישנם עוד יתרונות רבים שניתן לציין לגבי פיתוח עסקי, אך רק נציין בצורה כללית, שכל המבנה הכלכלי בעצם מושתת על קיומם של עסקים קטנים ובינוניים שמניעים את הצמיחה קדימה.

מקבלי ההחלטות בישראל מודעים לחשיבותם של עסקים קטנים ובינוניים עבור כלכלת המדינה ובהתאם לכך, מנסים לתמוך ולסייע להם בהתפתחותם. אחת הדרכים בהם זה נעשה, היא על ידי קרנות והלוואות לעסקים בערבות המדינה.

כיצד פועלות קרנות והלוואות לעסקים בערבות המדינה?

קרנות בערבות מדינה הוקמו לצורך סיוע לעסקים קטנים ובינוניים עם מחזור עסקים עד 100 מיליון ₪ בשנה. התקציב למימון הקרנות בא ממשרד הכלכלה וכל תהליך הסיוע נעשה בשיתוף ובפיקוח ממשלתי.

המדינה בעצם נותנת הרשאה לקרנות מסוימות הנמצאות בדרך כלל תחת מטריה של חברות רו"ח או גופים פיננסיים אחרים, להציע הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים תחת תנאים מסוימים. ברגע שחברה עסקית מסוימת העומדת בקריטריונים מעוניינת לקבל אשראי מגובה בערבות מדינה, היא פונה לאותה קרן ומגישה את המסמכים הרלוונטיים.

החברות הפיננסיות שמחזיקים את הקרן, ולהם ידע נרחב על הערכת שווי של עסקים, בדיקת יכולת החזר אשראי ועוד, בוחנות את בקשות האשראי ומחליטות האם לאשר אותן באמצעות ועדה.

במידה והבקשה מאושרת, ניתן לקבל את האשראי העסקי דרך שלושה בנקים עיקריים: בנק מזרחי, בנק הפועלים ובנק מרכנתיל (מעת לעת משתנים הבנקים, איתם עובדות הקרנות השונות). בגלל שהעסקים מקבלים את הערבויות שלהם מהמדינה, הבנקים מצדם, יכולים להציע הלוואות אטרקטיביות יותר לאותם בעלי חברות כי סיכון האשראי שלהם יורד (במידה והעסק פושט את הרגל, המדינה ערבה).

למה כדאי לבעלי עסקים לפנות לקרנות והלוואות לעסקים בערבות המדינה?

קודם כל, בניגוד לאשראי מסוגים אחרים שניתן לקבל, אין כאן אינטרס כלכלי ישיר של המלווים וקרנות מגובות מדינה לא הוקמו עבור מטרות רווח. זה אומר שהתנאים בהם ניתן לקבל את האשראי הם טובים יותר ולא צריך לחפש שום מלכודת בסעיפים הקטנים בהסכם. רוב ההלוואות ניתנות עד לתקופה של 5 שנים, כאשר הריבית היא אטרקטיבית למדי (בסביבות פריים+2.5%) והביטחונות של המדינה יכולים להגיע עד ל-90%.

יש לציין, כי עניין הביטחונות חשוב למדי עבור עסקים קטנים ובינוניים, וזאת מכיוון שלרוב אין באפשרותם לקבל אשראי במקומות אחרים דווקא בגלל חוסר של ביטחונות מספקים. כאשר עסק נמצא בתחילת דרכו, ההון העצמי שלו לא מספק כדי לעמוד בדרישות הגבוהות של הבנקים וגופים פיננסיים אחרים לכיסוי סיכוני אשראי. את זה בדיוק באות הקרנות בערבות מדינה לפתור.

אלו מסלולים של קבלת אשראי קיימים במסגרת קרנות בערבות מדינה?

ניתן לציין שלושה מסלולים עיקריים של הלוואות עבור עסקים קטנים, בינוניים וגדולים-

  • מסלול של עסק בהקמה – מדובר כאן על עסק בתחילת דרכו וגם על יזמים שיש להם רק רעיון ראשוני ביד. קבלת אשראי במקרים כאלה היא מסובכת במיוחד והקרן מציעה הלוואה בהסתמך על הגשת תכניות ומסמכים עם תכנון עסקי מפורט.
  • מסלול של השקעות – במקרה ובעלי עסק מעוניינים להרחיב את פעילותם העסקית לתחומים נוספים, אז זהו המסלול המתאים עבורם. במקרה כזה, יש להם צורך להשקיע הון עצמי של כ-20%.
  • מסלול של הון חוזר – המסלול מיועד למימון הוצאות שוטפות ומענה לחוסר נזילות זמני.

אנו במרכז למימון עסקי עובדים עם מגוון קרנות וגופים המציעים הלוואות בערבות מדינה. נשמח לענות על שאלות נוספות ולהמליץ לך על הקרן המתאימה בשבילך. אל תפספס את ההזדמנות לחסוך זמן וכסף – השאר את הפרטים שלך באתר ונחזור אליך בהקדם.